Odpowiedzialnym za realizację zadań w zakresie obrony cywilnej (OC), zarządzania kryzyso-wego (ZK), spraw obronnych (SO) i powszechnej samoobrony ludności jest Wójt Gminy – Szef Obrony Cywilnej Gminy.
Swoje zadania realizuje w oparciu o przepisy:
- ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 461);
- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz.U. Nr 96, poz. 850);
- ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr. 16, poz.567 z późn. zm.);
- ustawy z dnia 27 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89, poz. 590 z późn. zm.).
- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 września 1993 r. w sprawie powszechnej samoobrony ludności (Dz. U. Nr 91, poz. 421).
W celu realizacji zadań w zakresie obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i spraw obronnych, Wójt gminy posiłkuje się opracowanymi na szczeblu gminy planami:
- Plan operacyjnego funkcjonowania gminy Łambinowice w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
- Gminny Plan Zarządzania Kryzysowego Gminy Łambinowice.
- Plan Obrony Cywilnej Gminy Łambinowice.
- Plan ewakuacji (przyjęcia) ludności gminy Łambinowice – ewakuacja I i II stopnia.
- Gminny plan bezpośredniej ochrony przed powodzią gminy Łambinowice.
- Plan ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych gminy Łambinowice.
- Plan przygotowań podmiotów leczniczych gminy Łambinowice na potrzeby obronne państwa.
Do realizacji zadań w zakresie OC, ZK, SO i powszechnej samoobrony ludności ma do swej dyspozycji samodzielne stanowisko ds. obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego, spraw obronnych i ppoż.
Osobą odpowiedzialną za merytoryczne opracowanie dokumentacji, realizacji zadań nałożonych na Wójta gminy jest inspektor ds. obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego, spraw obronnych i ppoż:
Agnieszka Krzyżanowska tel. 77/ 4311 300 wew. 126,
telefon służbowy ws. kryzysowych – 502 561 219
Do zakresu działania stanowiska do spraw obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego, spraw obronnych i ppoż należy:
I. W zakresie obrony cywilnej:
- Opracowanie i wdrażanie w życie „Planu obrony cywilnej gminy Łambinowice”.
- Koordynowanie przedsięwzięć planistycznych i organizacyjnych z zakresu ewakuacji ludności na wypadek powstania masowego zagrożenia dla życia i zdrowia na znacznym obszarze gminy.
- Koordynowanie planowania i zapewnienia ochrony oraz ewakuacji zabytków i dóbr kultury na wypadek zagrożenia zniszczeniem.
- Współpraca z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego OUW w Opolu, Wydziałem Bezpieczeństwa i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Nysie i sąsiednimi gminami w zakresie planowania i organizowania przygotowań obronnych i obrony cywilnej.
- Planowanie i koordynowanie zaopatrywania jednostek organizacyjnych gminy i formacji OC w niezbędny sprzęt, a także zapewnianie odpowiednich warunków przechowywania, konserwacji, eksploatacji, remontu i wymiany tego sprzętu.
II. W zakresie zarządzania kryzysowego:
- Opracowanie i wdrażanie w życie „Planu zarządzania kryzysowego gminy Łambinowice”.
III. W zakresie spraw obronnych:
- Opracowanie i wdrażanie w życie „Planu operacyjnego funkcjonowania gminy Łambinowice w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”.
- Planowanie i koordynowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniem stanowiska kierowania Wójta Gminy zapewniającego realizację zadań obronnych w wyższych stanach gotowości obronnej państwa.
- Prowadzenie spraw związanych z reklamowaniem żołnierzy rezerwy od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w czasie ogłoszenia mobilizacji i wojny.
- Realizowanie przedsięwzięć związanych ze świadczeniami na rzecz obrony, obrony cywilnej i akcji kurierskiej w zakresie potrzeb obronnych państwa oraz wynikających z zadań realizowanych przez Wójta Gminy.
- Wykonywanie przedsięwzięć w zakresie dostaw, usług i świadczeń na rzecz obronności, w tym sił zbrojnych oraz w ramach HNS (zobowiązań sojuszniczych – państwa gospodarza).
IV. Zadania wspólne:
- Opracowywanie rocznej i wieloletniej dokumentacji: planistycznej, szkoleniowej, ewidencyjnej i sprawozdawczej z zakresu obronności i obrony cywilnej zapewniającej sprawne wykonywanie zadań obronnych w wyższych stanach gotowości obronnej państwa.
- Organizowanie szkoleń oraz koordynowanie przygotowań obronnych komórek organizacyjnych urzędu oraz gminnych formacji obrony cywilnej.
- Koordynowanie zadań obronnych realizowanych przez jednostki organizacyjne gminy oraz jednostki podporządkowane i nadzorowane przez Urząd, przewidziane do realizacji zadań obronnych i OC.
- Współdziałanie z gminnymi jednostkami organizacyjnymi w zakresie planowania, przygotowania i realizacji zadań obronnych i obrony cywilnej.
V. Prowadzenie ewidencji:
- aktów normatywnych dotyczących obronności i OC /zarządzenia, wytyczne/,
- decyzji Wójta podjętych w zakresie obronności, OC i zarządzania kryzysowego,
- protokołów przeprowadzonych kontroli.
VI. Aktualizowanie dokumentów z zakresu obronności, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w tym zwłaszcza:
- planu operacyjnego funkcjonowania gminy w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa i w czasie wojny,
- regulaminu organizacyjnego Urzędu na czas „W”,
- dokumentacji „Stałego Dyżuru”,
- dokumentacji „Stanowiska Kierowania”,
- planu akcji kurierskiej,
- planu świadczeń na rzecz obronności,
- planu obrony cywilnej,
- planu zarządzania kryzysowego gminy,
- planu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych gminy,
- planu ewakuacji (przyjęcia) ludności gminy – ewakuacja I i II stopnia,
- planu przygotowań publicznej i niepublicznej służby zdrowia gminy na potrzeby obronne państwa,
- planów działania gminnych formacji OC.
VII. Opracowywanie corocznych propozycji budżetowych na cele obronności i obrony cywilnej oraz nadzór nad realizacją budżetu.
INFORMACJE DLA LUDNOŚCI
OBRONA CYWILNA
I. Cele i zadania obrony cywilnej
Obrona cywilna ma na celu ochronić ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny oraz współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków.
a) Zadania obrony cywilnej obejmują w szczególności:
- wykrywanie zagrożeń oraz ostrzeganie i alarmowanie,
- organizowanie ewakuacji ludności.
- przygotowanie budowli ochronnych,
- zaopatrywanie ludności w sprzęt i środki ochrony indywidualnej,
- zaciemnianie i wygaszanie oświetlenia,
- organizowanie i prowadzenie akcji ratunkowych,
- udzielanie poszkodowanym pomocy medycznej,
- walkę z pożarami,
- przygotowanie oraz prowadzenie likwidacji skażeń i zakażeń,
- ochrona żywności i innych dóbr niezbędnych do przetrwania,
- organizowanie doraźnych pomieszczeń i zaopatrzenia dla poszkodowanej ludności,
- zabezpieczenie dóbr kultury, urządzeń użyteczności publicznej, ważnej dokumentacji,
- doraźne przywracanie działania niezbędnych służb użyteczności publicznej,
- w pomocy w budowie i odbudowie awaryjnych ujęć wody pitnej,
- doraźną pomoc w przywracaniu i utrzymaniu porządku w strefach dotkniętych klęskami,
- doraźną pomoc w grzebaniu zmarłych.
b) Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi przeznaczonymi do wykonywania zadań obrony cywilnej są formacje obrony cywilnej.
Formacje obrony cywilnej składają się z oddziałów obrony cywilnej przeznaczonych do wykonywania zadań ogólnych lub specjalnych. Formacje obrony cywilnej tworzą, w drodze rozporządzenia, ministrowie, a wojewodowie, starostowie, wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) - w drodze zarządzenia, uwzględniając w szczególności: skalę występujących zagrożeń, rodzaj formacji, ich przeznaczenie oraz stan osobowy i organizację wewnętrzną. Formacje obrony cywilnej w okresie pokoju mogą również współdziałać w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków, organizowanym i prowadzonym przez inne organy.
c) System alarmowy obrony cywilnej
Jednym z przedsięwzięć obrony cywilnej jest organizacja systemów alarmowych, które mają ostrzegać ludność przed grożącym niebezpieczeństwem napadu z powietrza oraz skażeniem promieniotwórczym i chemicznym, a także o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska w celu umożliwienia jej odpowiedniego zareagowania. Do ogłaszania i odwoływania alarmów wykorzystuje się: syreny alarmowe, radiowęzły radiofonii przewodowej i bezprzewodowej oraz zastępcze środki alarmowania (syreny ręczne, gongi, dzwony kościelne, pojazdy z urządzeniami nagłaśniającymi).