INFORACJE DOTYCZĄCE CYBERBEZPIECZEŃSTWA I ZAGROŻEŃ PŁYNĄCYCH Z SIECI
NAJNOWSZE ZAGROŻENIA KLIKNIJ: CERT POLSKA
LISTA OSTRZEŻEŃ PUBLICZNYCH KNF
FAŁSZYWE I PODEJRZANE SKLEPY INTERNETOWE
UWIERZYTELNIANIE DWUSKŁADNIKOWE - TO WAŻNE!
WYCIEK DANYCH LOGOWANIA - SPRAWDŹ!
Każda tożsamość jest unikalna. Twoja należy tylko do Ciebie – również online. Dokumenty i dane osobowe to przecież coś, czego nie „pożyczamy”, wręcz przeciwnie – chronimy je przed niepowołanym dostępem. Warto o tym pamiętać, także podczas korzystania z internetu.
Kradzież tożsamości to sytuacja, w której (cyber)przestępca pozyskuje informacje o Tobie i wykorzystuje je w niepożądany sposób. Przykłady? Wyłudzenie pożyczki, fałszywe transakcje bankowe, podszywanie się w korespondencji – można je mnożyć. Można również się przed nimi chronić. Jak to zrobić?
Cyfrowy ślad – zostawiaj go ostrożnie
Wg danych zawartych w raporcie GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2020 roku”, ponad 90% gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do Internetu, a z sieci korzysta regularnie (co najmniej raz w tygodniu) 81,4% osób w wieku 16-74 lata. Każda z nich, bez wyjątku, zostawia swój cyfrowy ślad - Ty też.
Za każdym razem, kiedy przeglądasz strony internetowe, robisz zakupy online, korzystasz z poczty elektronicznej, mediów społecznościowych, czy komunikatorów – zbierane są pewne informacje na Twój temat. Wykorzystuje się je na różne sposoby, np. do zapamiętywania Twoich preferencji, czy tworzenia anonimowych statystyk odwiedzanych serwisów.
- Poruszając się w cyberprzestrzeni nie da się uniknąć pozostawiania po sobie cyfrowych śladów. Warto jednak wiedzieć, gdzie i jakie swoje dane zostawiamy oraz jak to ograniczać. W ten sposób zminimalizujemy prawdopodobieństwo, że nasze dane osobowe, czy informacje o naszej aktywności staną się narzędziem w rękach cyberprzestępców – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Ogranicz ryzyko
Ochrona prywatności w sieci to coś, o czym musimy pamiętać codziennie, podczas każdej aktywności podejmowanej online. Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych:
Stosowanie się do tych zasad skutecznie utrudni cyberprzestępcom dostęp do informacji na Twój temat. Mimo to – zwracaj uwagę na wszelkie niepokojące sygnały.
Włącz czujność
Jeśli już niestety staniesz się ofiarą kradzieży tożsamości, kluczowa jest szybka reakcja, która pozwoli zminimalizować straty. Co powinno wzbudzić Twoje obawy?
Ostrożności nigdy za wiele!
Nie wahaj się – reaguj
Twoja tożsamość została skradziona? Nie czekaj, zgłoś sprawę organom ścigania. Możesz to zrobić online.
Podejrzewasz, że ktoś złożył w Twoim imieniu wniosek o kredyt, albo o dowolne świadczenie? Poinformuj o tym bank lub odpowiednią instytucję.
Jeśli trafisz w internecie na stronę, która wyłudza dane osobowe lub informacje uwierzytelniające, również możesz i powinnaś/powinieneś zareagować. Zgłoś to za pomocą dostępnego internetowego formularza.
W ten sposób możesz ostrzec innych przed zagrożeniem.
- W walce z cyberprzestępczością, tak samo ważne jak zapobieganie jest odpowiednie reagowanie – dodaje minister Marek Zagórski.
Więcej informacji o tym, jak dbać o bezpieczeństwo w Internecie znajdziesz na naszej stronie GOV.pl/cyfryzacja oraz w dostępnej na GOV.pl bazie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja
WARTO PRZECZYTAĆ